Oszczędzanie to trudna sztuka i nie każdemu się to udaje. Jednak nie należy się tym zbyt przejmować, bank może nam zaproponować kilka możliwości, które możemy wykorzystać, jeśli chcemy oszczędzać. Wśród tych możliwości jest lokata terminowa bądź konto oszczędnościowe. Są to dobre sposoby na oszczędzanie, które na pewno powinny zainteresować wszystkich, którzy chcą zachować pieniądze na czarną godzinę.

Lokata sposobem na zaciskanie pasa

Lokata terminowa to propozycja nie dla każdego, gdyż wiąże się z mocnym zaciskaniem pasa. Niektórym może się to być nie pomyśli. Nie jest to także dobry sposób na składowanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Jeżeli już raz wpłaciliśmy pieniądze na lokatę, musimy się trzymać rygoru, jaki uzgodniliśmy z bankiem. Często przedterminowe wypłacenie pieniędzy wiąże się z finansowymi konsekwencjami: http://bankier.net.pl/czy-duzo-strace-wyplacajac-srodki-z-lokaty/. Większość lokat dysponuje stałym oprocentowaniem, które może być korzystne w przypadku spadku stóp procentowych.

Większa swoboda – konto oszczędnościowe

Natomiast konto oszczędnościowe zapewni większą swobodę wpłacania i wypłacania pieniędzy, choć na częstym ich wypłacaniu możemy jedynie stracić niż zyskać. Dlatego warto nieraz niektóre decyzje podejmować z rozwagą. Z pewnością lepiej przyda się osobom, które planują częściej wpłacać pieniądze, tym samym tworząc rezerwę przygotowaną na użycie w najbardziej krytycznym momencie, kiedy pieniędzy będzie nam najbardziej brakować.

Przygotuj się na oszczędzanie

Oba sposoby na oszczędzenie pieniędzy są skuteczne, ale to my będziemy musieli zdecydować, który ze sposobów nada się najlepiej do naszych potrzeb. Nie każdemu może sprzyjać częste wpłacanie pieniędzy i ich jednorazowe wypłacenie na jakiś czas, niektórzy dobrze czują się, jeżeli pieniądze same się odkładają, a wtedy mogą spać spokojnie.

Komentarze do “Jak rozpocząć oszczędzanie? Konto oszczędnościowe i lokata terminowa.

  1. U niektórych osób dalej pokutuje takie myślenie, że skoro konto oszczędnościowe daje możliwość wypłacenia pieniędzy w dowolnym momencie bez straty odsetek a lokata nie, więc na pewno lokaty terminowe są wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Otóż z tym bywa różnie i może się okazać że jest nawet przeciwnie. Poza tym oczywiście konta oszczędnościowe są o wiele bardziej funkcjonalne od lokat (w przypadku lokaty terminowej raczej w ogóle nie ma co mówić o funkcjonalności). Istotna przewaga nad lokatą to możliwość wypłacenia środków w dowolnej kwocie bez utraty odsetek i dzienna kapitalizacja odsetek a także brak minimalnej wpłaty wymaganej do założenia konta. Minusem natomiast jest ryzyko zmiany wysokości oprocentowania konta oszczędnościowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.